Blog

Loftowe wnętrza mają wiele wspólnego i wywodzą się z tego samego źródła, co styl industrialny. Sam styl loftowy, czy też inaczej mówiąc styl "Soft Loft", jest połączeniem cech stylów industrial i modern. Wiele osób nie rozróżnia tych dwóch pojęć, traktując je tak samo, a przecież z powodzeniem można wyliczyć szczegóły charakteryzujące każdy z nich. Sprawdźcie więc, czy je właściwie rozpoznajcie i przekonajcie się, że w ofercie Display Expo znajdziecie drzwi loftowe, ścianki loftowe i zabudowy loftowe wykonane w obu stylach?

Styl industrial ma kilka odnóg, które z niego ewoluowały, stąd styl loftowy można uznać za jeden z takich „podstyli” zmieniających surowe, pofabryczne wnętrza w przestrzenie bardziej „mieszkaniowe” i przytulne. Różnice pomiędzy stylem loftowym, a industrialnym wstępnie poruszyliśmy już w artykule pt. „Soft Loft, a Hard Loft: różnice”? - kliknij). Dziś czas na rozwinięcie tematu.

Lofty • Historia  

Historia loftów sięga 1900 roku, kiedy to paryska bohema zaczęła wykorzystywać hale starych magazynów i fabryk na swoje pracownie. Jednakże swoista moda na lofty pojawiła się w latach 60-tych dwudziestego wieku w Nowym Jorku, Chicago, Detroit i innych przemysłowych metropoliach Ameryki, gdy aranżacje pofabrycznych pomieszczeń przybrały na sile, stając się istotnym trendem dla amerykańskich artystów. 

Wypełnione światłem, otwarte, przestronne wnętrza z wysokimi sufitami oraz ogromnymi oknami były w dodatku tanie i obłożone niskimi czynszami. Stały się przez to idealnym miejscem do twórczej pracy dla młodych twórców. Pomieszczenia te aranżowano zachowując ich industrialny wygląd.

Od tego czasu loftami zwykliśmy nazywać pomieszczenia stanowiące część dużego budynku przemysłowego posiadające otwarty plan, wysokie sufity i duże okna, które budzą skojarzenia z życiem artystycznej bohemy i stanowią symbol twórczej swobody oraz nieskrępowanego indywidualizmu. Z czasem ich wyjątkowy, industrialny klimat oraz niebanalne rozwiązania architektoniczne zaczęły zdobywać uznanie wśród bogatych mieszczan, właścicieli firm, stając się popularną przestrzenią do życia także dla przedstawicieli pozostałych zawodów oraz grup społecznych. (Czytaj: co to jest loft?)

Styl industrialny, czyli jaki?

Styl industrialny to sposób zagospodarowania przestrzeni inspirowany właśnie amerykańskimi tendencjami z lat 60. XX wieku. Zarówno styl loftowy, jak i industrialny zwykle wykorzystuje koncepcję otwartego planu piętra bez ścian działowych oddzielających różne części domu. W Polsce hard lofty, będące prawdziwymi lokalami pofabrycznymi stanowią rzadkość. Najwięcej ich można spotkać w Łodzi i na Śląsku, ale w innych częściach naszego kraju można wyliczać je na palcach. Dlatego też wiele firm, korzystając z trwającej mody, buduje tzw. soft lofty, czyli budynki stylizowane na styl industrialny. 

Najbardziej charakterystycznymi wyróżnikami industrialnego klimatu są: beton, cegła, szkło i kamień wraz z widocznymi widocznymi rurami, kablami i instalacjami elektrycznymi oraz hydraulicznymi. Nieodzownymi jego elementami są również wysokie sufity, rozległe, przestronne wnętrza i duże okna, wpuszczające do wnętrza dużą ilość dziennego światła. Styl ten cechuje duża, otwarta przestrzeń użytkowa i ograniczenie do minimum ścianek działowych. Styl industrialny charakteryzuje ponadto minimalna ilość wielofunkcyjnych mebli, neutralna kolorystyka oraz surowy oszczędność w doborze dodatków. 

Pozornie niewykończone ściany, naturalne materiały i niska kontrastowość to także zasady komponowania tego stylu, skoncentrowanego na formie i minimalizmie. Im mniej ingerencji człowieka zostanie włożone w kreowanie umeblowania i dodatków, tym wnętrze będzie bardziej zbliżone do wzorcowej aranżacji industrialnej. We wnętrzu industrialnym meble powinny być drewniane, lampy przybierają postać żarówek zawieszonych na kolorowych kablach, ściany pokryte są surową, cegłą, a dodatki wykonuje się ze szkła i betonu. 

Warto zwrócić uwagę, że do stylu industrialnego, w tym mebli, nadają się przede wszystkim zimne kolory. Stonowana kolorystyka panująca we wnętrzach industrialnych przełamywana jest innymi, bardziej wyrazistymi barwami. Kolory, które powinny się w nich znaleźć to: biel, czerń, szarość i brąz. Na ścianach można łączyć ciemną barwę betonu, z jasnym kolorem i te same odcienie zastosować później przy wyborze mebli.

Poszukujący elementów wystroju wnętrz w stylu industrialnym znajdą w ofercie Display Expo klasyczne, metalowe drzwi industrialne, a także industrialne ścianki działowe, wydzielające w pomieszczeniach osobne przestrzenie. Osobną część oferty stanowią indywidualnie projektowane i wykonywane zabudowy industrialne, pozwalające zaaranżować w takim stylu poddasze, wiatrołap, łazienkę, kuchnię, czy salon. Wszystkie te produkty dostępne są w różnych kolorach. To o tyle ważne, że klasyczny czarny kolor zaczyna być wypierany przez takie kolory jak, biały, czy złoto.

Co łączy styl loftowy i industrialny?  

Istnieje bardzo wiele elementów wspólnych dla estetyki industrialnej i loftowej, stąd często obydwa te style uznawane są za tożsame. Poza wspólną historią i pochodzeniem mają też one bowiem wiele podobieństw typowo estetycznych. Oba wymagają otwartego planu mieszkania oraz dużych i wysokich przestrzeni nieoddzielonych ścianami działowymi, w obu podstawowym elementem są drzwi loftowe. Oba charakteryzują wspominane wielkoformatowe okna imitujące stolarkę poprzemysłową oraz zastosowanie cegły, betonu, stali, szkła i drewna.

Drewno, stal i szkło wykorzystuje się przy tym nie tylko do wykończeń, ale także zastosowane jest ono w typowych dla nich meblach, o bardzo prostej formie. Wykonane z nich stoły, stoliki kawowe, biblioteki, czy regały dzięki surowcom wysokiej jakości są niezwykle solidne i wbrew pozorom nie najtańsze. Wspólne jest dla nich również użycie w aranżacji ścian i podłóg podstawowej palety barw, w postaci czerni, bieli i szarości. O minimalizmie, utrzymywaniu efektu wolnej przestrzeni oraz dużej ilości światła wprowadzanego dzięki przeszkleniom i licznym wiszącym oraz stojącym lampom już wspominaliśmy.

Podstawowe więc wspólne cechy stylu industrialnego i loftowego to:

  • wysoki sufit i przestronna powierzchnia, składająca się z klatki schodowej, belek i kolumn
  • minimalne podziały, wydzielone są tylko – salon, sypialnia i łazienka
  • zastosowanie do podziału przestrzeni metalowych ścianek działowych (loftowych)
  • zastosowanie metalowych, industrialnych drzwi (loftowych) i innej zabudowy loftowej (industrialnej 

Styl loftowy, a industrialny: różnice?  

 W mieszkaniach umeblowanych w „tradycyjnym” stylu industrialnym znajdują się elementy nawiązujące do przeszłości pomieszczeń pofabrycznych – lampy podobne do reflektorów, beton i cegła na ścianach, grafiki i plakaty przedstawiające maszyny oraz dekoracje industrialne o prostych niewyszukanych formach, najlepiej wykonane z metalu.

W mieszkaniach loftowych nie ma już tylu surowych elementów nawiązujących do stylistyki dawnych fabryk i magazynów. Choć wciąż wykorzystuje się w nich beton i cegłę, są one często pomalowane lub przełamane współczesnymi grafikami, w których przeważają geometryczne i proste wzory.

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi obydwoma stylami jest… przytulność. W stylu industrialnym podstawowym motywem jest szarość betonowych ścian i dodatki nawiązujące do przeszłości, odwołujące się wprost do epoki industrializmu. Dominują w nim meble w surowej kolorystyce, najczęściej w odcieniach szarości lub czerni. Klimat loftowego wnętrza jest znacznie łagodniejszy i bardziej przytulny.

Odróżnienie tych dwóch stylów możliwe jest przede wszystkim na podstawie dodatków i kolorów, ożywiających oraz przełamujących surowość klasycznej estetyki industrialnej. Podczas gdy w stylistyce industrialnej wybijają się ciemne i wyraziste barwy, kontrastujące z szarością betonu, czy naturalnym drewnem, jak np. czerwień, żółć, bordo albo granat, w stylu loftowym podstawową kolorystykę wystroju wnętrza przełamują bardziej przygaszone barwy, ciepłe odcienie pastelowe, najczęściej błękit i słomkowy żółty.

W stylistyce industrialnej dekoracje mają bardzo prostą formę. Lampy nawiązują do przeszłości, ich oprawy świetlne przypominają często reflektory, a zawieszane na ścianach plakaty przedstawiają maszyny, części itp. Jak to już zostało napisane wcześniej, surowe industrialne wnętrza wręcz stronią od dodatków. Okna pozostają odkryte i nieprzesłaniane żaluzjami ani zasłonami, co uwidacznia obecne w nich szprosy konstrukcyjne przypominające o industrialnym pochodzeniu.

W stylu loftowym surowość przestrzeni łagodzona jest nie tylko wykorzystaniem ciepłych i optymistycznych kolorów, ale także liczniejszych i innego rodzaju dodatków, mebli tapicerowanych, czy roślin. Na tle betonowych ścian i podłóg stylu loftowego dobrze wyglądają dywany w mocnych barwach, teksturowane tkaniny oraz krzesła tapicerowane w wyrazistych kolorach. Na ścianach mogą wisieć obrazy, czy plakaty, a na oknach długie i miękkie zasłony lub rolety rzymskie. Wnętrze zdobią rośliny doniczkowe oraz elementy takie jak, misy czy, wazony. Ponadto włochate dywany i puszyste poduszki oraz pledy wpływają na to, że loftowe mieszkanie jest znacznie mniej surowe niż industrialne.

To dla zwolenników stylu soft loft Display Expo wprowadził do oferty drzwi loftowe, ścianki loftowe i zabudowy loftowe wykonane z profili aluminiowych. Wszystkie te produkty zachowują klimat zbliżony do stylu industrialnego, a ponadto mają wiele zalet, których nie posiadają klasyczne, metalowe drzwi i ścianki loftowe. Konstrukcja bezspawowa znajdzie uznanie u osób ceniących wysoką jakość, ogólna estetyka wykonania tych produktów jest bowiem wyższa. Dzięki lekkości konstrukcji możliwy jest montaż w każdych warunkach technicznych. Sama konstrukcja umożliwia ponadto samodzielny montaż (Do It Yourself). Dla wielu liczy się również szybkość produkcji, która w przypadku wykorzystania profili aluminiowych, ulega znaczącemu skróceniu. 

Meble loftowe • Dodatki loftowe • Kolorystyka loftowa

Meble w loftowym, czy też industrialnym stylu powinny odznaczać się wykorzystaniem naturalnych materiałów do ich konstrukcji. Prawdziwym klasykiem są metalowe regały oraz półki wsparte na metalowych, stelażach i drewniane komody. Doskonale komponują się z nimi meble z drugiego obiegu, w stylu retro. Jednak powinny mieć ona jak najprostszą, najbardziej surową formę i niezbyt wyrafinowaną kolorystykę. Natomiast w wersji soft loftowej można postawić w centrum pomieszczenia kanapę z miękkim obiciem, stolik kawowy w cieplejszym odcieniu, czy komodę z ozdobnymi uchwytami. Należy pamiętać, że zarówno w pomieszczeniu industrialnym, jak i loftowym, minimalizmowi urządzenia przestrzeni towarzyszy wysoki standard.

Tak jak w stylu industrialnym królują okna nieprzesłonięte, w loftowym dopuszczalne są rolety albo długie zasłony. W obydwu stylach sprawdzają się natomiast minimalistyczne lampy. W bardziej industrialnej aranżacji, w przypadku odsłoniętej belki na suficie, dobrze wyglądają proste żarówki Edisona na kablu. Natomiast styl loftowy doskonale podkreślą lampy na drewnianych lub metalowych stelażach ze złotym wykończeniem, a nieprzystępny charakter mieszkania ociepli nieco pomarańczowa lub żółta barwa światła.

W aranżacji industrialnej sprawdzają się najlepiej grafiki przedstawiające maszyny, natomiast stylizacja loftowa lubi geometryczne dodatki, czarno-białe grafiki i zdjęcia. Interesującym, ozdobnym akcentem w obydwu aranżacjach mogą okazać się też zegary i lustra w metalowych, starych ramach.

Jeśli chodzi o kolorystykę to klasyczna odmiana stylu industrialnego jest radykalna, surowa i ogranicza się do kilku neutralnych barw: bieli i beżów, szarości oraz czerni z dodatkiem koloru naturalnej cegły. Obok podstawowej palety barw we wnętrzach industrialnych może pojawiać się czerwień, żółć, bordo albo granat. Oprócz kolorów istotne są również materiały i tekstury: szkło, połyskujące i matowe metale o rozmaitym wykończeniu oraz celowo postarzane drewno.

Lżejsze i bardziej miękkie loftowe wydanie stylu industrialnego zachowuje swój surowy klimat, ale ma o wiele bardziej przytulny, swojski charakter. Taka modyfikacja potrzebuje wzbogacenia kolorystycznego i innych łagodzących przemysłową „fabryczność" dodatków oraz faktur. Dobrze widziane są pastelowe barwy, beże, błękity, słomiasta żółć oraz głęboka zieleń lub ciemny burgund, a także kontrastujące odcienie ocieplające wnętrze. Mogą one wyróżniać welurową kanapę w centralnym punkcie salonu, puszysty dywan w kolorowy deseń lub poduszki na fotelach.

Podsumowanie

Styl loftowy jest inspirowany prostotą i naturalnością stylu industrialnego, jednak urządzane w nim wnętrza posiadają nieco inną kolorystykę i znacznie większą ilość dodatków. Jest on bardziej typowy dla kompleksów mieszkalnych budowanych obecnie niż dla tradycyjnych hard loftów aranżowanych w historycznych budynkach. Jest złagodzoną i ocieploną wersją stylu industrialnego przeznaczoną dla wielbicieli modernizmu, w mniej minimalistycznej formie i dla miłośników industrialu o mniej surowym charakterze.

Na szczęście Display Expo posiada w swojej ofercie produkty zarówno dla zakochanych w stylu industrialnym, jak również tych preferujących styl loftowy. Takie produkty, jak: drzwi loftowe, ścianka loftowa, czy indywidualne zabudowy loftowe wykonujemy pod indywidualne zamówienie. Wyróżnia nas przy tym ponad 20 lat doświadczeń w branży reklamowej i artystycznej. Wiemy co to dobry design i wiemy, jak przekuć go w produkty najwyższej jakości, które będą ozdobą każdego mieszkania lub domu. 

Zadzwoń do nas pod numer: + 48 695 497 171. 

Niniejsza strona wykorzystuje pliki „Cookies ”. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich zbieranie oraz wykorzystywanie. Pamiętaj: warunki przechowywania lub dostępu do plików „Cookies” można określić w przeglądarce. Szczegółowe informacje nt. plików „Cookies” dostępne są w Polityce Cookies.

https://displayexpo.pl/