systemy
wystawiennicze

zabudowy targowe
Ścianki reklamowe
Roll upy Standy reklamowe stoiska promocyjne

Czytaj więcej

Lofty słyną z otwartej, niepodzielonej ścianami działowymi przestrzeni, wysokich sufitów i dużych okien. Surową, industrialną estetykę loftów tworzą oryginalne dźwigary i stalowe konstrukcje oraz wykorzystanie w aranżacji pomieszczeń metalu, betonu i szkła. Według obiegowej opinii, zamieszkują w nich osoby zamożne, kreatywne, zwykle wykonujące wolne, artystyczne zawody, kochające oryginalne rozwiązania i niebanalne pomieszczenia z charakterem oraz historią.

Lofty słyną z otwartej, niepodzielonej ścianami działowymi przestrzeni, wysokich sufitów i dużych okien. Surową, industrialną estetykę loftów tworzą oryginalne dźwigary i stalowe konstrukcje oraz wykorzystanie w aranżacji pomieszczeń metalu, betonu i szkła. Według obiegowej opinii, zamieszkują w nich osoby zamożne, kreatywne, zwykle wykonujące wolne, artystyczne zawody, kochające oryginalne rozwiązania i niebanalne pomieszczenia z charakterem oraz historią. Styl loftowy pokochały jednak i inne grupy społeczne, tworząc popyt na „soft loft”, czyli mieszkania loftowe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej loftom, a być może i Wy dzięki temu znajdziecie inspiracje do wprowadzenia elementów stylu industrialnego do własnego M, nawet gdyby to miały być tylko drzwi loftowe do wiatrołapu, ścianka loftowa do salonu, czy zabudowa loftowa poddasza.

Loft – definicja? 

Słownik Collinsa podaje, iż loft jest to przestrzeń wewnątrz spadzistego dachu domu lub innego budynku, w której czasami przechowywane są rzeczy. Jednak już według słownika PWN loft to hala fabryczna zaadaptowana na mieszkanie lub pracownię artysty. Natomiast inny słownik dobrysłownik.pl uściśla, że loft to przestronne mieszkanie lub pracownia w zaadaptowanym pomieszczeniu dawnej fabryki, browaru, magazynu, huty, spichlerzu, koszar itp. I te dwa ostatnie opisy najlepiej wg nas oddają sens loftów.

Lofty to pomieszczenia w stylu industrialnym, charakteryzujące się dużą, otwartą przestrzenią posiadające bardzo małą ilość (albo wcale) ścian wewnętrznych. Mają one na ogół, od 100 do 200m2 i są bardzo wysokie, na co najmniej 3 - 4 metry. Ich wysokość pozwala nawet na zbudowanie antresoli z krętymi, metalowymi schodami. Posiadają również bardzo wysokie okna. Loft jako przestrzeń może znaleźć wiele zastosowań. Stare pofabryczne pomieszczenia są chętnie adoptowane na biura, studia filmowe, reklamowe i fotograficzne, kluby taneczne, siłownie, dyskoteki, galerie handlowe, sklepy i oczywiście przestrzenie mieszkalne.

Styl loftowy - charakterystyka?

Lofty odznaczają się otwartą, industrialną przestrzenią pozbawioną często w zupełności ścian działowych. Ich cechą charakterystyczną jest zachowanie oryginalnych elementów dawnych obiektów przemysłowych, takich jak surowa cegła, metalowe słupy podporowe, czy przewody wentylacyjne. W pofabrycznych budynkach spotyka się często stropy Kleina, składające się z belek stalowych oraz płyt między-belkowych z cegły pełnej lub kratówki.

Lofty wyróżniają ponadto takie elementy jak antresole, różnice w poziomie podłogi i przede wszystkim duże okna. Industrialny styl budują też elementy wyposażenia loftów: drzwi loftowe, ścianka loftowa, czy indywidualne zabudowy loftowe w postaci wydzielonych pomieszczeń, tworzące sypialnię w stylu loft, kuchnię w stylu loft, bibliotekę w stylu loft, salon loftowy, czy biuro w stylu loft. Styl loftowy to także meble loftowe, wśród których najpopularniejsze są szafta rtv loft, lampy w stylu loft, stolik kawowy loft, biurko loft, czy komoda loft. 

Przestronność i otwarty charakter pomieszczeń loftowych zapewnia duże możliwości aranżacji tych obiektów i tworzenia oddzielnych stref przeznaczonych zarówno do pracy, codziennego życia, jak i zabawy. Tym bardziej, że ich wysokie sufity powodują, że lofty wydają się jeszcze większe, niż są w istocie. 

Historia loftów

Historia loftów sięga podobno nawet 1900 roku. Historycznie, pierwsze przestrzenie loftowe zaadaptowane na cele mieszkalne i zawodowe powstały w Paryżu, w XIX wieku. Tamtejsi artyści wykorzystywali je jako pracownie, ponieważ ich duże gabarytowo dzieła wymagały wysokich pomieszczeń. Zaczęli więc zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, adoptując je do swoich potrzeb.

Trend szybko trafił do Stanów Zjednoczonych. Najwięcej loftów powstawało w Bostonie i Nowym Jorku w latach 60. XX wieku, głównie w magazynach zlokalizowanych w pobliżu portów. Było to czas, gdy niewykorzystywane budynki przemysłowe zamurowywano i pozostawiano pust. To wówczas zainteresowały one artystów, którzy odkryli, że opuszczone hale, z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, a więc doskonałym oświetleniem, mogą być rewelacyjnymi pomieszczeniami na pracownie.

Zaczęli się do nich przeprowadzać i adaptować ja na przestrzenie do pracy. Wkrótce jednak stanęli w obliczu trudnej walki z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego i polityczną biurokracją w mieście, które groziły wyrzuceniem ich z tych lokali. W związku z tym, w 1970 roku utworzyli oni Stowarzyszenie Artystów SoHo, które pozwoliło im oraz ich rodzinom na stałe i legalne zamieszkanie w przebudowanych loftach w SoHo.

Niewiele czasu było potrzeba, aby lokale, które miały być miejscem pracy artystów, zaczęły interesować więcej osób i stawać się modnym stylem życia. Najwięcej tego typu obiektów stworzono w miastach takich jak Chicago, czy Nowy Jork, albowiem to w ich centrach w XIX w. budowano najwięcej zakładów i fabryk.

Z czasem urbaniści dostrzegli duży potencjał nieużytkowanych budynków i w związku z tym możliwości rewitalizacji nieatrakcyjnych wcześniej miejskich przemysłowych terenów. W taki właśnie sposób powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża czy Berlina. W latach 80. lofty można było znaleźć już w całym Nowym Jorku, w tym w centrum Manhattanu, a szczególnie duża ich ilość znajdowała się w Brooklynie, SOHO i Tribeca. Od tego momentu stały się one znakiem rozpoznawczym licznych bohaterów telewizyjnych i filmowych mieszkających w Nowym Jorku i ugruntowały w ten sposób popularność stylu loftowego wśród widzów na całym świecie.

Lofty w Polsce

W Polsce jednymi z najsłynniejszych loftów jest łódzka galeria Manufaktura, która powstała w dawnej fabryce „bawełny” Kalmana Poznańskiego. Innym łódzkim przykładem są apartamenty loftowe w dawnej przędzarni przemysłowca Karola Scheiblera.

Przykładów loftowych inwestycji nie brakuje w innych miastach, w tym nie tylko w dużych aglomeracjach, jak: Warszawa, Wrocław, Kraków, Szczecin, czy Poznań. Popyt na mieszkania loftowe przeniósł się również do mniejszych miejscowości, w których rewitalizuje się coraz więcej poprzemysłowych obiektów, przywracając im drugie życie.

Takim przykładem są na przykład apartamenty „Lofty na pompach” powstające w Lesznie. Będą mieściły się w zbudowanej przez przedsiębiorcę Philippa Hannacha Fabryce Pomp, otwartej w 1868 roku.

Rewitalizacja starej kuźni w Lesznie w Polsce została nawet okrzyknięta "modelowym polskim loftem", a projekt autorstwa Jana Sikory (Sikora Wnętrza) docenili jurorzy prestiżowego, międzynarodowego konkursu A’Design Award, zwanego "Oscarami designu". Projekt dwupoziomowego pokazowego apartamentu wyróżniony został nagrodą Silver A’Design Award 2021 w kategorii Dobry Design Przestrzenny. Rewitalizacja całego kompleksu ma zakończyć się w 2023 roku. 

Styl loftowy w architekturze wnętrz

Popularność stylu loftowego znajduje również odzwierciedlenie we współczesnych trendach aranżacji wnętrz. Coraz częściej adaptujemy elementy loftowej estetyki nawet w mieszkaniach, czy domach. Drzwi loftowe ścianka loftowa, zabudowy loftowe typu biblioteka, wiatrołapu, czy poddasza, a wreszcie meble w stylu loftowym, to przykłady tych elementów wystroju wnętrz, które najczęściej wybieramy. Tym bardziej, że w ofercie producentów innych produktów wyposażenia wnętrz, np. ceramiki użytkowej, znajdziemy również produkty w tym stylu. Pozwala to odtworzyć klimat loftowy w naszym własnym „M”.

Popularność stylu loftowego wykorzystują ponadto deweloperzy, oferując apartamenty w stylu „soft loft”. O różnicach między hard soft, a soft loft piszemy jednak w osobnym artykule (kliknij).

W ramach linii biznesowej „Home Design” (kliknij) Display Expo oferuje produkty i usługi w obszarze wykończenia wnętrz, nawiązujące do stylu loftowego. W naszej ofercie znajdziecie takie produkty, jak: drzwi loftowe, ścianka loftowa, czy indywidualne zabudowy loftowe. Wyróżnia nas ponad 20 lat doświadczeń w branży reklamowej i artystycznej. Wiemy co to dobry design i wiemy, jak przekuć go w produkty najwyższej jakości, które będą ozdobą każdego mieszkania lub domu.

Zadzwoń do nas pod numer: + 48 695 497 171

 

What Is a Loft Apartment? A Modern Trend with Industrial Roots
https://www.homelight.com/blog/buyer-what-is-a-loft-apartment
Manufaktura Łódź – historia
https://www.manufaktura.com/site/478/powstanie-manufaktury/historia
Lofty na pompach – Leszno
https://www.loftynapompach.pl/o_inwestycji
Loft Aparts – Łódź
https://loftaparts.pl/historia_pl/
NOIZZ: Stara kuźnia dostała nowe, piękne życie.
https://noizz.pl/design/stara-kuznia-dostala-nowe-piekne-zycie-projekt-jana-sikory-nagrodzony-oscarem-designu/q80ym39#slajd-2

Systemy wystawiennicze Expolinc

Szwedzka marka EXPOLINC to renomowany w skali świata producent mobilnych systemów wystawienniczych (m.in. ścianek reklamowych, POP - UP, Roll -Up, systemów podświetlanych, stojaków reklamowych), które cechuje niezwykła funkcjonalność, najwyższa jakość wykonania i… dożywotnia gwarancja techniczna!

EXPOLINC sprzedaje swoje produkty poprzez sieć 1500 dealerów w ponad 35 krajach świata, odpowiadających za sprzedaż, doradztwo, przygotowanie graficzne, druk paneli, montaż, szkolenia oraz serwis produktów.

Z dumą informujemy, że przedstawicielstwo marki w Polsce prowadzimy już od kilkunastu lat będąc największym krajowym dealerem!

Czytaj więcej

Stoiska targowe beMatrix

Belgijska marka beMatrix to renomowany producent modułowych stoisk targowych opartych o profile aluminiowe, wyprodukowane w ramach zrównoważonej, restrykcyjnej polityki środowiskowej. Wszechstronność rozwiązań pozwala zamontować na nich zarówno grafikę tekstylną,jak również PCV i płyty meblowe, budować stoiska o wysokości >5m, a także zabudowy piętrowe. Wreszcie, dzięki innowacyjnym ekranom LEDskin, beMatrix umożliwia montaż ekranów ledowych w ramach zabudowy, dzięki czemu ekspozycja zachwyca targowych gości.

Stoiska oparte o system beMatrix budujemy na terenie całej Europy, a dzięki obecności w ramach partnerskiej, globalnej sieci producentów stoisk w systemie beMatrix, jesteśmy w stanie pomóc w organizacji stoiska niezależnie od lokalizacji targów.

Czytaj więcej

Zaufali nam

Niniejsza strona wykorzystuje pliki „Cookies ”. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich zbieranie oraz wykorzystywanie. Pamiętaj: warunki przechowywania lub dostępu do plików „Cookies” można określić w przeglądarce. Szczegółowe informacje nt. plików „Cookies” dostępne są w Polityce Cookies.

https://displayexpo.pl/